מהי ווקומרס (WooCommerce)?

במידה ואתם שוקלים בנייה של חנות וירטואלית או אתר מכירות…

אז סביר להניח שיוצגו בפניכם לא מעט אפשרויות להקמת חנות אונליין. אפשרויות אלו בתחילה ייראו לכם כמתנה שרק צריך לבחור ולקחת, אך במהרה יהפכו למעמסה ותגלו קשיים בהחלטה וזאת מפאת האפשרויות הרבות שקיימות בשוק ליצירת חנויות דיגיטליות ברשת.

בפוסט זה נציץ על אחד מהפתרונות היותר פופולריים הקיימים בשוק ושמו ווקומרס (woocommerce). נציג סקירה כללית על תוסף וורדפרס זה ונראה מדוע תרצו לפחות לשקול להשתמש בהרחבה זו כמערכת לבניית חנות וירטואלית.

מה זה WooCommerce בעצם?

WooCommerce היא הרחבה לוורדפרס שמגיעה בצורת תוסף חינמי שניתן להורדה מספריית התוספים של וורדפרס. תוסף זה מותקן כרגע בלמעלה מ- 4 מיליון אתרי וורדפרס ומשמש כ 37% מכלל החנויות ברשת.

בעזרת ווקומרס תוכלו ליצור חנות וירטואלית בסיסית ובעזרתה למכור מוצרים חומריים, מוצרים דיגיטלים ואף למכור מנויים מתמשכים. כאשר מותקנת במערומיה, WooCommerce מאפשרת פונקציונליות בסיסית של חנויות וירטואליות כגון ניהול מוצרים, ניהול הזמנות ומערכת של עגלת קניות.

היא מאפשרת גם מספר דברים החיוניים לחנויות וירטואליות כגון ניהול מלאי, התמודדות עם לקוחות בינלאומיים, ניהול מס על המוצרים, חישובים של עלויות משלוח ואף שימוש וניהול קופונים, וכל זאת ללא צורך בהרחבה נוספת מעבר לווקומרס עצמה.

עם זאת, חשוב לדעת כי ניתן להרחיב את אפשרויות ברירת המחדל על ידי מאות הרחבות (extensions) המאפשרות הוספה של מאפיינים כמו הזמנות מוצרים מראש, חבילות מוצרים, מעקב הזמנות, דוקומנטציה של לקוחות, החזרות ואחריות כמו גם מספר אפשרויות למכירת קורסים אונליין.

לפני שנמשיך ונציג מספר מתחרים לווקומרס, בוא ניתן מבט בגרף המתאר את העלייה בשימוש בחנויות ווקמרס ברשת במהלך השנים 2011 – 2018. שימו לב לקצב הגדילה האקספוננציאלי:

שימוש בחנויות ווקומרס ברשת

שימוש בחנויות ווקומרס ברשת

המתחרים של WooCommerce

לתוסף ווקומרס קיימים לא מעט מתחרים בשוק – אלו נעים בין מערכות חינמיות ופתוחות (Open Source) לפתרונות ברמת ה Enterprise Level. המערכות הפופולריות מבין המתחרים הינם:

 • Magento – לא וורדפרס
 • Shopify – לא וורדפרס
 • PrestaShop – לא וורדפרס
 • iThemes Exchange – תוסף וורדפרס חינמי
 • WP e-Commerce – תוסף וורדפרס חינמי
 • Ecwid – לא וורדפרס

אך לווקומרס שימוש רחב יותר ואחוז שימוש גבוה יותר מכולן. אתם יכולים לתת מבט בגרף הבא ולקבל סטטיסטיקות לגבי השימוש במערכות השונות בארצינו הקטנה – ניתן בבירור לראות כי חנויות ווקומרס שולטת בישראל עם נתח שוק של 68% נכון לסוף 2018:

מפתחי WooCommerce

ווקומרס נוצרה במקור על ידי צוות ב WooThemes בספטמבר 2011. במאי 2015, WooThemes נקנתה על ידי Automattic u וכיום ישנם מעל ל 350 מפתחים שתורמים לפיתוח הקוד של WooCommerce. מפתחים אלו בחלקם מהצוות של Automattic, אך רובם מפתחים עצמאיים החיים תחת קהילת וורדפרס.

ישנם הרבה מאד מפתחים וסוכנויות העובדים בשיתוף עם מפתחי התוסף, בונים הרחבות ומייצרים תבניות וורדפרס המציגות בצורה שונה את החנות. אלו אף נותנים שירותים של התקנה ללקוחות ושינויים בהתאמה אישית של אותן חנויות, אם ברמת פונקציונליות ואם ברמה העיצובית.

היתרונות והחסרונות של WooCommerce

כמו בכל תוכנה, גם לווקומרס ישנן את הפלוסים והמינוסים בעבודה איתה. אלו אינדיבידואלים לכל אחד ואחד, אך יש לקחת אלו בחשבון לפני שבוחרים אותה כמערכת שלכם לבניית החנות הוירטואלית:

יתרונות

 • WooCommerce בבסיסה היא מערכת קוד פתוח ומערכת חינמית.
 • התוסף ניתן להתקנה די בקלות על וורדפרס.
 • ישנן הרבה מאד תבניות שניתן להשתמש בהן לבנייה ועיצוב החנות הפרונטלית.
 • ישנן מעל 300 הרחבות בשוק שגורמות למערכת להיות רובסטית יותר.
 • ל WooCommerce מעל ל 1200 חוות דעת ודירוגים של כמעט 5 כוכבים ב WordPress.org.
 • המערכת מתעדכנת על בסיס קבוע ומתווספים לה שיפורים ואפשריות חדשות.
 • ישנם הרבה מאד מפתחי וורדפרס בשוק שניתן להעזר בהם לטיפול בחנויות אלו.

חסרונות

 • כמעט כל חנות תזדקק להרחבה כזו או אחרת. הרחבות עולות כסף ובדרך כלל דורשות חידוש של רשיון אחת לשנה.
 • אנשים חדשים למערכת נוטים להעריך בצורה שגויה את הזמן שנדרש להגדרה והקמה של חנות ווקומרס. ישנם לא מעט שיקולים, הגדרות והחלטות שיש לקחת כגון: ניהול לקוחות, הזמנות, מלאי, מיסים ומשלוחים.
 • לא כל תבניות הוורדפרס שמותאמות לווקומרס נכתבו נכון. יש לשים לב – במידה ואתם מחליטים על שימוש בתבנית, יש לוודא שהיא נרכשת ממפתחי תבניות שניתן לסמוך עליהם.
 • עדכונים של WooCommerce לא פעם דורשים התערבות של מפתח בכדי לבצע את הפעולה ובכדי לוודא כי התוסף והאתר עובדים כראוי ודבר לא נשבר לאחר העדכון.
 • מערכת התמיכה של התוסף ב WordPress.org אינה מתוחזקת כראוי. ישנם מעל ל 1000 פניות בחודש האחרון (נכון לזמן כתיבת המאמר) שאינם נענו עדיין על ידי צוות התמיכה של Automattic.
 • לא כל המפתחים הטוענים כי הם מכירים את התוסף הם מפתחי וורדפרס ברמה גבוהה. מכאן שעבור חנויות ווקומרס רציניות ומורכבות – כנראה שתחפשי מפתח זמן רב יותר.

הרחבות  – WooCommerce Extensions

WooCommerce - Extensions - ווקומרס

אחד היתרונות הגדולים של WooCommerce כפי שציינו ברשימה מעלה הינם ההרחבות לתוסף (Extensions). נראה דוגמה של מספר הרחבות מעניינות:

 • WooCommerce Google Analytics Integration – מחבר את WooCommerce ל Google Analytics ומאפשרת דוחות יותר מתקדמים.
 • WooCommerce PDF Invoices – מספק ללקוחות חשבוניות בפורמט PDF הניתנות להורדה או להדפסה.
 • AutomateWoo – שולח מיילים עם קופונים לחידוש רשיונות.
 • Genesis Connect for WooCommerce – מחבר את WooCommerce עם Genesis theme framework.
 • Yoast WooCommerce SEO – שולח מידע  סכמטי (Schema Data) למנועי חיפוש כגון גוגל ובינג.

אלו רק מספר דוגמאות מההרחבות הקיימות בשוק וקיימות עוד רבות. כפי שאמרנו קודם לכן – הרחבות אלו מאפשרות לבעלי האתרים לקחת חנות וירטואלית בסיסית ולהפוך אותה למערכת מאד איתנה ופונקציונלית.

האם WooCommerce נכונה לחנות הוירטואלית שלכם?

לא קיימת מערכת שתהיה אידיאלית לכל משתמש או לכל סיטואציה. במידה ואתם מתלבטים באיזו מערכת לבחור, נכון יהיה לבצע תהליך שיעזור לכם לקבוע מהו הפיתרון הנכון ביותר לבניית חנות וירטואלית שתתאים לצרכים שלכם.

במקום לגשת ולקרוא ביקורות על ווקומרס – נכון יהיה להתחיל ולכתוב את רשימת הצרכים האישיים והרצונות שלכם מהחנות וירטואלית שאתם עתידים לבנות.

קחו בחשבון פונקציונליות, דוקומנטציה ואף תמיכה בתהליך ההחלטה. ברגע שתהיה ברשותכם רשימה מסודרת של צרכים, השוו אותה למגוון הפתרונות הקיימים בשוק וראו האם התוסף עונה על הדרישות.

אם אתם כבר משתמשים בווקומרס לחנות הדיגיטלית שלכם, תנו מבט במדריך כיצד להקים חנות וירטואלית באמצעות WooCommerce או לחצו על קטגורית ווקומורס וחנויות אונליין בתפריט העליון.

בכל אופן, אשמח לשמוע את דעתכם על המערכת, על היתרונות והחסרונות שאתם רואים בה לעומת המתחרות כי אני אולי קצת לא אובייקטיבי…  😉

 

רועי יוסף
רועי יוסף

מפתח וורדפרס, מאמין ביצירת הזדמנויות לעסקים קטנים, סטארטאפים נועזים ואנשים עצמאים לשנות את העולם. אוהב טיפוגרפיה, צבעים וכל מה שבינהם ומכוון לספק אתרי וורדפרס עם ביצועים גבוהים, תמיכה בכל הדפדפנים, בעלי קוד ולידי, סמנטי ונקי.

8תגובות...
 • גיל 24 במרץ 2017, 17:54

  כתבה מצוינת. לדעתי פיספסת ברשימת – "המתחרים של WooCommerce" את PrestaShop שבעיני נחשבת לפלטפורמה הטובה ביותר לחנויות (מניסיון אישי כמובן). היא בנויה בצורה מאוד חכמה, יציבה מאוד ויש לה אדמין נוח. אני אעדיף אותה אפילו על מג'נטו…

  • רועי יוסף 25 במרץ 2017, 12:18

   אתה צודק. Prestashop לבטח שווה אזכור..

 • דן גרינברג 24 באוקטובר 2018, 16:50

  אשמח לשמוע את דעתך על השוואה טכנית של WOO מול MAGENTO

  • רועי יוסף 15 ביולי 2019, 20:37

   איני מכיר את Magento בשביל לתת חוות דעת אובייקטיבית ומקצועית..

 • שמחה 18 בנובמבר 2018, 18:29

  אני צריך חנות עם האפשרויות הבאות:

  1 משתמשים באתר יוכלו להירשם גם כחברי מועדון (עלות מסויימת).

  2 מועדון לקוחות עם צבירת נקודות (נקודה =1 שקל, צבירה 5% מערך הקניה, שימוש במיני' 50 נקודות).

  3 לחברי מועדון בלבד תהיה אפשרות לקנות כרטיסיות שיחילו מס' מסוים של מוצר מסוים (למשל כרטיסייה של 100 תמונות תעלה 85 ש"ח ומעת יהיה להם 100 קרדיטים לקניית תמונות, כרטיסייה של 200 תמונות תעלה 150 ש"ח ותהיה אפשרות ללקוח להשתמש בה ל200 תמונות) כמובן שההנחה תיעשה באופן אוטומטי.

 • שרונה לויטן 13 באוגוסט 2019, 12:56

  שלום רועי,

  כתבה מצוינת, ממש מודה לך. אני בתהליכי בניית אתר מכירות שבו אקבל תמלוגים על מכירת תוכנות עזר ולא על מוצרים חומריים. כלומר בעיקר אציע קופונים למי שיכנס ללינקים שעליהם אמליץ. עד כמה Woocomerce רלוונטי במקרה כזה?

  תודה

השאירו תגובה

פעימות
Up!