מדוע הציון ב Google PageSpeed אינו רלוונטי

הציון בכלי בדיקת המהירות של גוגל אינו מדד למהירות בפועל של אתר הוורדפרס שלכם.

כבעלי אתר וורדפרס, ברור לכם שעל האתר להיות מהיר ככל שאפשר. כנראה ואתם קוראים מאמרים שונים על הדרכים לשיפור המהירות ועל ההגדרות שיש לקבוע על מנת להשיג את התוצאה הטובה ביותר.

סביר להניח שהתקנתם גם תוסף Cache כזה או אחר ואתם מעוניינים לדעת כיצד זה שיפר את מהירות האתר שלכם. אז רבים מכם כנראה ניגשים לכלי בדיקת המהירות של גוגל (Google PageSpeed Insights) מכיוון והרבה מהמאמרים מפנים אתכם לכלי זה המבקש להכניס את כתובת האתר שלכם לבדיקה ציון האתר שלכם.

בסיום הבדיקה, יוצגו לפניכם מספר המלצות מגוגל ובשלב זה ישנו סיכוי שתפתחו חרדה קלה:

 • מהן כל ההערות הכתומות הללו?
 • מדוע הציון שלי אינו גבוה יותר?
 • מה ההמלצות האלו בכלל אומרות?

לקוחות רבים פונים אליי בבקשות לשפר את מהירות האתר שלהם בכדי שהתוצאה בכלי בדיקת המהירות של גוגל תהיה גבוהה יותר. אך האמת היא שהציון שקיבלתם בגוגל אינו רלוונטי כלל. כן כן, אין לו שום משמעות והנה מדוע…

The Need for Speed

מטרת תוספי Cache ואופטימיזצית אתר היא לגרום לאתר הוורדפרס שלכם להיות מהיר יותר. כשאני אומר מהיר, כוונתי היא לזמן הטעינה של האתר. זהו הפרמטר החשוב ביותר ופרמטר זה הוא שנלקח בחשבון מבחינת חווית המשתמש ו SEO. כאשר גוגל סורקת את האתר שלכם, היא אינה יכולה לדעת מה ״הציון״ שלכם, אלא רק את המהירות בה האתר עולה.

כלי בדיקת המהירות של גוגל לא באמת מודד את מהירות טעינת האתר שלכם. אתן לכם דוגמה המסבירה את טענותיי. לשם הדוגמה אקח שני אתרים, אבצע לאתרים אלו בדיקה בשלושת הכלים ואשווה בניהם. האתר הראשון הוא האתר של חברת uPress והאתר השני הוא הבלוג שלי (בלוג זה).

אציין שהאתר של uPress פשוט התאים לדוגמה שלי וכמובן ששני האתרים שונים במהותם, ההשוואה היא רק לשם העברת המסר. מה גם שאם אינני טועה, נכון להיום הציונים של סאבי בלוג עולים על הציונים של uPress גם בדסקטופ וגם במובייל.

הנה תוצאות האתר uPress.co.il (נכון לזמן כתיבת המאמר):

upress-speed-results-pagespeed
upress-speed-results-gtmetrix
upress-speed-results-pingdom

והנה התוצאות של בלוג זה (נכון לזמן כתיבת המאמר):

savvy-speed-results-pagespeed
savvy-speed-results-gtmetrix
savvy-speed-results-pingdom

אז מה ניתן להבין מהציונים בתמונות אלו? שימו לב כי האתר של uPress קיבל ב Google Pagespeed ציון גבוה יותר מבלוג זה (גם במובייל), אך אם תתנו מבט על הציון ועל זמן טעינת האתר דרך שני הכלים הנוספים, תראו כי בלוג זה בפועל מהיר משמעותית ונטען בכ 40% מהר יותר (שימו לב ל loading time).

אז אם ישנה השפעה כלשהי למהירות על קידום האתר ודירוגו בגוגל, מי אתם חושבים שיקבל עדיפות? האתר של uPress או בלוג זה? כמובן שבלוג זה.

זה המקום לציין כי ההנחה כי תקבלו קפיצה בדירוג שלכם במנועי החיפוש בעקבות אתר מהיר אינה נכונה ואף מיושנת. ההנחה הנכונה היא שגוגל פשוט תפגע בדירוג של אתרים איטיים במיוחד.

הצטרפו לרשימת התפוצה!

המרדף אחר הציון (בגוגל PageSpeed) הוא בזבוז זמן

אין אתר שמקבל ציון מושלם בכלי של גוגל, ומכיוון ואין באמת קורלציה בין הציון בכלי זה לזמן הטעינה, מדוע עליכם לטרוח? אם תנסו להשיג תוצאה מושלמת על ידי הטמעה של ההצעות שגוגל נותנת לכם, כנראה שתאבדו את הדעת מהר מאד.

ההמלצות של גוגל לפעמים גם אינן ישימות ואינן ניתנות להשגה כלל. אתם יכולים לקבל הצעה להוסיף Expiry Headers לקובץ שכלל אינו מאוחסן על השרת שלכם וזה בלתי אפשרי כמובן. בדוגמה מטה למשל, רק facebook, google ו linkedin יכולים לשנות את אותו Expiration Date  לקבצים אלו.

enable-browser-caching-speed

אם אתם משתמשים ב CDN, כלי המהירות של גוגל יכול אף להוריד לכם ניקוד. אך במקרים רבים, השימוש ב CDN מגביר את מהירות הטעינה עבור גולשים בינלאומיים. ישנם גם מצבים בהם PageSpeed Insights יוריד לאתר שלכם ציון מפני שלא חסכתם 1K על ידי כיווץ תמונה כלשהו וזה די מגוחך האמת.

optimize-images-speed

אז במה בעצם  Google PageSpeed יכול לעזור?

גוגל PageSpeed יכול להיות לעזר כל עוד אינכם מתייחסים אליו כמילה האחרונה. הוא יכול לספק אינדיקציה על בעיות הקיימות באתר שלכם, למשל, על כך ש GZIP אינו פעיל בשרת שלכם.

רוב תוספי ה Cache מוסיפים את החוקים הרלוונטים להפעלת GZIP בקובץ htaccess בצורה אוטומטית כך שאם עדיין אינו פעיל כנראה שיש לדבר עם חברת האחסון ולהפעילו ברמת השרת.

אפשרות נוספת היא הערה על כך שתמונות רבות באתר שלכם אינן מכווצות. זוהי אינדיקציה חשובה מכיוון והפתרון הוא מהיר ומשפר את הביצועים של האתר משמעותית. הנה דוגמה לשיפור ברמת התמונות אשר יכולה לחסוך לכם 750Kb, שיפור של 87% מגודל התמונות הנוכחי יוביל לזמן טעינה נמוך ללא ספק.

optimize-images-large-savings

לסיכום

נכון יהיה להסתכל על Google PageSpeed ככלי עזר בנוסף לכלים האחרים איתם אתם משתמשים, אך המטרה שלכם תמיד צריכה להיות כיצד לשפר את זמן הטעינה של האתר וכיצד לשפר את חווית המשתמש ולא כיצד להגיע לציון גבוה יותר בכלי כזה או אחר.

אם אתם מעוניינים בכלי מצויין לבדיקה של זמן טעינה וביצועים, WebPageTest הוא התשובה בשבילכם. אם נושא זה מעניין אתכם הנה מספר מאמרים שיעזרו לשפר את זמן טעינת האתר שלכם:

כמו תמיד, אשמח להערות, מחשבות ודעות אחרות אם קיימות…   🙂

רועי יוסף
רועי יוסף

מפתח וורדפרס, מאמין ביצירת הזדמנויות לעסקים קטנים, סטארטאפים נועזים ואנשים עצמאים לשנות את העולם. אוהב טיפוגרפיה, צבעים וכל מה שבינהם ומכוון לספק אתרי וורדפרס עם ביצועים גבוהים, תמיכה בכל הדפדפנים, בעלי קוד ולידי, סמנטי ונקי.

6תגובות...
 • Rubb 7 בפברואר 2018, 12:19

  מאמר נהדר, איך מסבירים לאנשים ששולחים תוצאות בדיקות Google Pagespeed שעדיף לבדוק באתרים אחרים שכתבת?

  • רועי יוסף 7 בפברואר 2018, 12:22

   היי רוב 🙂

   בדיוק כפי שהסברתי במאמר – הציון של גוגל PageSpeed אינו מדד למהירות בפועל של האתר אלא רק אינדיקציה לבעיות שניתן לתקן. הסבר להם שלעומת Google Pagespeed – אותם אתרים אחרים כן בודקים את המהירות בפועל וזה בעצם הפרמטר אליו גוגל מתייחסים..

   • רוב 21 במרץ 2018, 8:40

    תודה, אבל אתה בטח יודע כמה קשה לשכנע אנשים שחושבים שגוגל תמיד צודקים

 • לאה 20 במרץ 2018, 20:06

  תודה רבה על הפוסט הזה. הוא עשה לי סדר בכל הכלים שמודדים מהירות ועזר לי להתמקד. תודה!

 • דוד 21 באוגוסט 2018, 18:56

  מדויק. מנסה לשכנע את הלקוחות לרדת מהטירוף הזה. שמישהו ינער את גוגל…

השאירו תגובה

פעימות
Up!