מדוע הציון ב Google PageSpeed אינו רלוונטי

הציון בכלי בדיקת המהירות של גוגל אינו מדד למהירות בפועל של אתר הוורדפרס שלכם.

כבעלי אתר וורדפרס, ברור לכם שעל האתר להיות מהיר. לבטח אתם קוראים את כל המאמרים (אולי חלקם בבלוג הזה) על איך לשפר את המהירות של אתרי וורדפרס ואילו תוספים להתקין והגדרות להטמיע על מנת להשיג את התוצאה הטובה ביותר. כנראה שהתקנתם גם תוסף לCache כזה או אחר ואתם מעוניינים לדעת כיצד הוא שיפר את מהירות האתר שלכם.

אז רבים מכם כנראה ניגשים לכלי בדיקת המהירות של גוגל (Google PageSpeed Insights) מכיוון והרבה מהמאמרים מפנים אתכם לשם ומבקשים מכם להכניס את כתובת האתר שלכם לבדיקה. בסיומה, יוצגו לפניכם מספר המלצות מגוגל ובשלב זה יש סיכוי שתפתחו חרדה קלה.

  • מהן כל ההערות הכתומות הללו?
  • מדוע הציון שלי אינו גבוה יותר?
  • מה ההמלצות האלו בכלל אומרות?

לקוחות רבים פונים אליי בבקשות לשפר את מהירות האתר שלהם בכדי שהתוצאה בכלי בדיקת המהירות של גוגל תהיה גבוהה יותר. אך האמת היא שהציון שקיבלתם בגוגל אינו רלוונטי כלל. כן כן, אין לו שום משמעות והנה מדוע…

הצורך במהירות

מטרת תוספי ה cache והאופטימיזציות למיניהם היא לגרום לאתר הוורדפרס שלכם להיות מהיר יותר. כשאני אומר מהירות, אני מתכוון לזמן הטעינה של האתר. זהו הפרמטר החשוב ביותר ופרמטר זה הוא שנלקח בחשבון מבחינת חווית המשתמש ו SEO. כאשר גוגל סורקת את האתר שלכם, היא אינה יכולה לדעת מה ״הציון״ שלכם, אלא רק את המהירות בה האתר עולה.

כלי בדיקת המהירות של גוגל לא באמת מודד את מהירות העלייה של האתר שלכם. אני משתמש אך ורק בכלי WebPageTest על מנת למדוד במדוייק את מהירות האתרים עליהם אני עובד. אם תכנסו לקישור תבינו מדוע…

אתן לכם דוגמא המוכיחה את טענותיי, ולשם הדוגמא אקח שני אתרים, אבצע לאתרים אלו בדיקה בשלושת הכלים ואשווה בניהם. האתר הראשון הוא האתר של חברת uPress והאתר השני הוא הבלוג שלי (בלוג זה).

אציין שהאתר של upress (שהם חברה על הכיפאק) פשוט התאים לדוגמה שלי וכמובן ששני האתרים שונים במהותם, ההשוואה היא רק לשם העברת המסר

הנה התוצאות האתר upress.co.il:

upress-speed-results-pagespeed


upress-speed-results-gtmetrix


upress-speed-results-pingdom


והנה התוצאות של בלוג זה:

savvy-speed-results-pagespeed


savvy-speed-results-gtmetrix


savvy-speed-results-pingdom

אז מה ניתן להבין מהציונים בתמונות אלו? שימו לב כי האתר של upress קיבל ב Google Pagespeed ציון גבוה יותר מבלוג זה (גם במובייל אגב), אך אם תתנו מבט על הציון ועל זמן עליית האתר דרך שני הכלים הנוספים תראו כי בלוג זה בפועל מהיר משמעותית ונטען בכ 40% מהר יותר (שימו לב ל loading time).

אז אם ישנה השפעה כלשהי למהירות על קידום האתר ודירוגו בגוגל, מי אתם חושבים שיקבל עדיפות? האתר של upress או בלוג זה? כמובן שבלוג זה.  אני חושב שזה המקום לציין כי ההנחה כי תקבלו קפיצה בדירוג שלכם במנועי החיפוש בעקבות אתר מהיר אינה נכונה ואף מיושנת. ההנחה הנכונה היא שגוגל פשוט תפגע בדירוג של אתרים איטיים במיוחד.

הצטרפו לרשימת התפוצה!

המרדף אחר הציון (בגוגל PageSpeed) הוא בזבוז זמן

אין אתר שמקבל ציון מושלם בכלי של גוגל, ומכיוון ואין באמת קורלציה בין הציון בכלי זה למהירות, למה לכם לטרוח? אם תנסו להשיג תוצאה מושלמת על ידי הטמעה של ההצעות שגוגל נותנת לכם, כנראה שתאבדו את הדעת מהר מאד. אל לכם לקחת את כל ההמלצות של גוגל פשוטם כמשמעם מכיוון ולפעמים הן אינן ישימות ואינם ניתנות להשגה כלל.

לדוגמא, אתם יכולים לקבל הצעה להוסיף expiry headers לקובץ שכלל אינו מאוחסן על השרת שלכם. זה בלתי אפשרי כמובן. בדוגמא מטה לדוגמא, רק facebook, google ו linkedin יכולים להוסיף browser caching לקבצים אלו.

enable-browser-caching-speed

 

אם אתם משתמשים ב cdn, כלי המהירות של גוגל יכול לתת לכם תוצאה נמוכה יותר על כך, אך במקרים רבים, השימוש ב cdn מגביר את מהירות הטעינה עבור גולשים בינלאומיים. או שהכלי יכול להוריד לך ציון מפני שאתה יכול לחסוך 1K על ידי כיווץ תמונה כלשהי. כמובן שזה חסר משמעות…

optimize-images-speed

אז במה בעצם  Google PageSpeed יכול לעזור?

גוגל Pagespeed יכול להיות לעזר כל עוד אינכם מתייחסים אליו כמילה האחרונה. הכלי יכול לתת לכם אינדיקציה על בעיות מסויימות הקיימות באתר וורדפרס שלכם. לדוגמא, הוא יכול לתת הערה על כך ש GZIP אינו פעיל בשרת שלכם.

רוב תוספי ה cache מוסיפים את החוקים הרלוונטים להפעלת GZIP בקובץ htaccess בצורה אוטומטית כך שאם הוא עדיין אינו פעיל כנראה שיש לדבר עם חברת האחסון ולהפעיל אותו ברמת השרת.

או שהכלי יכול לתת לכת הערה על כך שהרבה מהתמונות באתר וורדפרס שלכם אינן מכווצות. זוהי אינדיקציה חשובה מכיוון והפתרון הוא מהיר ומשפר את הביצועים של אתר הוורדפרס שלכם בצורה משמעותית.

הנה דוגמא לשיפור ברמת התמונות אשר יכולה לחסוך לכם 750Kb, שיפור של 87% מגודל התמונות הנוכחי יוביל לזמן טעינה נמוך משמעותית.

optimize-images-large-savings

אז הדרך הנכונה היא להסתכל על Google PageSpeed ככלי עזר בנוסף לכלים האחרים איתם אתם משתמשים, אך המטרה שלכם תמיד צריכה להיות כיצד לשפר את המהירות של אתר הוורדפרס שלכם בפועל ולא כיצד להגיע לציון גבוה יותר בכלי זה. תמיד תמיד תשתמשו בכלים כגון Pingdom או הרבה יותר טוב – WebPageTest בכדי לבדוק כיצד השינויים שביצעתם משפיעים על מהירות האתר שלכם.

אם נושא זה מעניין אתכם הנה מספר מאמרים שיעזרו לכם לשפר את מהירות אתר הוורדפרס שלכם:

כמו תמיד, אשמח להערות ומחשבות..  🙂

רועי יוסף
רועי יוסף

מפתח וורדפרס, מאמין ביצירת הזדמנויות לעסקים קטנים, סטארטאפים נועזים ואנשים עצמאים לשנות את העולם. אוהב טיפוגרפיה, צבעים וכל מה שבינהם ומכוון לספק אתרי וורדפרס עם ביצועים גבוהים, תמיכה בכל הדפדפנים, בעלי קוד ולידי, סמנטי ונקי.

6תגובות...

השאירו תגובה

פעימות