הפניית עמודי attachments לפוסט האב

לאחרונה יוצא לי לעבוד מול מספר אנשי SEO מהם אני לומד לא מעט על קידום אתרי וורדפרס.

מעצם התעסקותי ותהליך הקידום (העצמאי) של בלוג זה גם כן למדתי רבות והידע שצברתי ברמת On-Page SEO באתרי וורדפרס לא מבוטל. עם זאת, במהלך העבודה מול אותם אנשי מקצוע אני לומד להבין בצורה רחבה יותר ומנקודת מבט אנושית יותר את האופן בו מנועי חיפוש מתייחסים לאתרים וכיצד הם מנתחים אותם.

מאז ומתמיד נושא קידום אתרי וורדפרס ריתק אותי במיוחד ואני מתכוון לכתוב בבלוג זה לא מעט על הנושא עם הזמן. במאמר ספציפי זה אסביר על מהלך פשוט בהקשר של קידום ואופטימיזציה של אתרי וורדפרס והוא הפניית 301 של עמודי קובץ מצורף, הלא הם עמודי ה attachments, לפוסט האב המכיל אותן.

מהן אותם עמודי attachments בוורדפרס?

כאשר ניגשתי ל search console של אחד מלקוחותיי, ראיתי כי גוגל מאנדקסת כ 350 עמודים באתר כאשר בפועל לאותו אתר ישנם כמאה פוסטים בלבד ולא יותר מארבעה עשר עמודים. השאלה קופצת ישר, מהן אותם עמודים אותם גוגל מאנדקסת?

בדיקה פשוטה בחיפוש של גוגל העלתה כי העמודים בסימן השאלה הינם עמודי ה attachments, בעברית אלו נקראים ״עמודי הקובץ המצורף״. וורדפרס יוצרת לכל קובץ שאתם מעלים לספריית המדיה כתובת url משל עצמו ואף שומרת אותו במסד הנתונים כפוסט לכל דבר.

לא ברורה הסיבה מדוע מלכחתחילה מפתחי הליבה של וורדפרס בחרו לעשות זאת, הרי אין לאותם עמודים ערך מיוחד – נהפוכו, אלו יכולים להוות בעיה מבחינת קידום ומבחינת חווית משתמש.

אם יש לכם רעיונות מדוע לכל קובץ בספריית המדיה ישנו נוצר עמוד וכתובת משלו אשמח אם תשתפו אותנו בתגובות…

מדוע יש לבצע הפנייה לעמודי הקובץ המצורף בוורדפרס?

אם אינכם מקשרים את התמונה לעמוד הקובץ כבתמונה מטה, לחיצה על תמונה באתר שלכם לא תוביל לעמוד הקובץ המצורף. יש לציין כי ביצוע קישור זה אגב הוא בחירה שגוייה ברוב המקרים ורבים המתחילים להתעסק במערכת אינם יודעים זאת.

קישור תמונה לעמוד הקובץ - קידום אתרי וורדפרס

אך מעבר לכך, ישנם מספר סיבות מדוע עליכם לבצע הפניות מעמודים אלו לפוסט האב המכיל את אותן תמונות.

הסיבה הראשונה היא מבחינת קידום. נניח ופרסמתם פוסט ובתוכו שתי תמונות, וורדפרס תיצור בצורה אוטומטית שלוש כתובות url, אחת לפוסט עצמו ושתיים נוספות לעמודי הקובץ המצורף של התמונות. פעולה זו יכולה לפגוע בקידום האתר ביותר מדרך אחת:

  • מנועי חיפוש עלולים להביא יותר תנועה לעמודי הקובץ המצורף מאשר לפוסט עצמו אליו הן משויכות. כמובן שזהו מצב אותו תרצו למנוע.
  • עמוד הקובץ המצורף בפני עצמו נראה חסר הקשר, ולאותו קורא המגיע לעמוד זה לא יהיה ברור להיכן הגיע. סביר להניח כי גולשים הנוחתים בעמודים אלו פשוט יסגרו את החלון וימשיכו הלאה ומכאן שיגדילו את ה אחוז היציאה (bounce rate) מהאתר שלכם.
  • ישנה אפשרות (מזערית) כי גוגל תאנדקס את כל עמודי הקבצים המצורפים באתר שלכם ותתייחס לעמודים אלו כתוכן כפול.

יצא לי לשמוע אף על סיטואציה בה לגולשים הייתה גישה לתמונות שהופיעו בפוסטים המוגנים בסיסמא באמצעות קישור הקובץ המצורף. כמובן שתרצו להמנע ממצב זה.

כיצד לבצע הפנייה אוטומטית של עמודי הקובץ המצורף?

ניתן למנוע את אותן מצבים מהסעיף הקודם באמצעות הפנייה של כל עמוד קובץ לעמוד הפוסט (פוסט אב) אליו משוייך הקובץ. ניתן לעשות זאת באמצעות תוספים וגם במספר צורות נוספות:

1. על ידי שימוש בתוסף WordPress SEO By Yoast

בתוסף WordPress SEO ישנה אופציה תחת ההגדרות המתקדמות העוזרת לכם לבצע הפניות אלו. ברגע שתפעילו אפשרות זו, עמודי הקובץ המצורף יבצעו הפניית 301 בצורה אוטומטית לפוסט המכיל את אותה תמונה.

עמוד ההגדרות המתקדמות ב Yoast אינו גלוי כברירת מחדל. על מנת להציג אותו יש לגשת ל SEO>Dashboard>Features ולהפעיל אפשרות זו.

הגדרות מתקדמות - WordPress SEO by Yoast

לאחר מכן יש לגשת ל SEO>Advanced>Permalinks ולהפעיל את האפשרות Redirect attachment URLs to parent post URL.

הפניית עמודי קובץ לפוסט אב - WordPress SEO by Yoast

זהו, מעתה כשתגשו לכתובת עמוד קובץ מצורף תתבצע הפנייה לפוסט האב, כלומר לפוסט אליו משוייך אותו קובץ.

חשוב לציין כי בכתובות הקבצים אשר אינם משוייכים לאף פוסט (unattached) לא תתבצע הפנייה. בכדי לראות אילו קבצים נמצאים ואינם משוייכים לאף פוסט גשו לספריית המדיה, בחרו בתצוגת רשימה מימין ובצעו סינון לקבצים שאינם משוייכים. תופיע לפניכם רשימה של אותם קבצים ובאפשרותכם למחוק אותם או לשייך אותם לפוסט הרלוונטי.

קבצים לא משוייכים - ספריית המדיה - קידום אתרי וורדפרס

אם בחרתם למחוק קבצים מספריית המדיה וודאו כי הם אינם בשימוש כלשהו במקומות אחרים, בין אם זה בהגדרות התבנית שלכם, בתוסף מסויים או כל מקום אחר…

2. הפנייה באמצעות פונקציה ב functions.php

אפשרות שנייה היא שימוש בפונקציה פשוטה המבצעת הפנייה זו. הוסיפו את הקוד הבא בקובץ functions.php של תבנית הבת שלכם:

/**
 * Redirects attachments to parent posts
 *
 */
function savvy_attachment_redirect() {
	global $post;
	if ( is_attachment() && isset( $post->post_parent ) && is_numeric( $post->post_parent ) && ( $post->post_parent != 0 ) ) :
		wp_redirect( get_permalink( $post->post_parent ), 301 );
		exit();
	endif;
}

add_action( 'template_redirect', 'savvy_attachment_redirect' );

3. על ידי הוספת הפנייה לקובץ image.php

ישנה גם אפשרות לבצע הפניות אלה על ידי יצירת קובץ בשם image.php והעלתו לספרייה הראשית של תבנית הבת שלכם. הוסיפו את הקוד הבא לקובץ זה:

<?php wp_redirect( get_permalink($post->post_parent), 301 ); exit; ?>

הקובץ image.php הוא חלק בלתי נפרד מהיררכיית תבנית וורדפרס בדיוק כמו video.php או pdf.php. בקיצור וורדפרס משתמשת מבחינה זו ב {MIME-type}.php .

לסיכום

ביצוע הפנייה של עמודי attachments נכונה לקידום אתרי וורדפרס ברוב המצבים. תוכלו אגב להשתמש בפונקציה שהזכרנו בסעיף 2 על מנת לבצע הפניות לעמודי ה author או עמודי ארכיון מסויימים. אם יש לכם עוד דרכים לבצע הפניות אלו אשמח אם תשתפו אותנו בתגובות.

רועי יוסף

מפתח ומעצב וורדפרס, מאמין ביצירת הזדמנויות לעסקים קטנים, סטארטאפים נועזים ואנשים עצמאים לשנות את העולם. אוהב טיפוגרפיה, צבעים וכל מה שבינהם ומכוון לספק אתרי וורדפרס עם ביצועים גבוהים, תמיכה בכל הדפדפנים, בעלי קוד ולידי, סמנטי ונקי. צרו איתי קשר.

תגובות פייסבוק

{ 2 תגובות… הוסף אחת }

השאירו תגובה

שיתופים
קראו גם את:
מדריך שימוש בסיסי ב Advanced Custom Fields
מדריך שימוש בסיסי ב Advanced Custom Fields

קשה לתאר את ההתרגשות שהייתה בי ברגע שגיליתי את נפלאות הפלאגין Advanced Custom Fields או...