טעינת תוספים סלקטבית בוורדפרס באמצעות Plugin Organizer

טעינת תוספים סלקטיבית – האם באמת עשיתם הכל בכדי לשפר את מהירות טעינת האתר שלכם?

ישנם לא מעט דרכים לשיפור מהירות הטעינה של אתרי וורדפרס עליהן כתבתי במאמרים קודמים. עם זאת, ישנה פעולה אחת שאיני רואה כי מבוצעת רבות על ידי מפתחי וורדפרס והיא טעינה סלקטיבית של תוספים בהתאם לצורך. זוהי פעולה מתבקשת מכיוון וסביר להניח כי התוספים בהם אתם משתמשים טוענים לא מעט קבצי CSS ו JS גם בעמודים בהם אין שימוש באותם תוספים.

באחד הפרוייקטים האחרונים שלי השתמשתי במספר תוספים המאפשרים את הפונקציונליות שנדרשה לאותו אתר. אני די מרוצה מהבחירה שלי באותם תוספים, עם זאת גיליתי (כמובן) שאלו נטענים בכל עמוד ועמוד באתר, בין אם השתמשתי בפונקציונליות שלהם באותו בעמוד ובין אם לא. מה גם שאלו תוספים יחסית ״כבדים״ וטוענים לא מעט קבצי js וקבצי  css בזמן הטעינה שלהם, דבר המאט על זמן העלייה של כל עמוד באתר.

בשיטוט למציאת דרך למנוע זאת, ולשפר את מהירות הטעינה של אותו אתר, נתקלתי בתוסף הנקרא Plugin Organizer ואני חייב לומר שזהו אחד התוספים השימושיים שנתקלתי בהם.

מה התוסף Plugin Organizer מאפשר לכם?

התוסף מאפשר לכם לבחור סלקטיבית אילו תוספים ייטענו בדף מסויים באתר שלכם ואילו לא. ניתן באמצעותו ליצור קבוצה של מספר תוספים, אותם ניתן לבטל בלחיצת כפתור בעמוד או בסוג תוכן מסויים בהתאם לצורך. עוד פונקציונליות של התוסף היא היכולת לבחור אילו תוספים ייטענו במובייל ותוכלו אף לשנות את סדר טעינת התוספים באתר, פעולה שיכולה לעזור במקרים מסויימים להצגת התוכן החשוב לגולש מהר יותר.

כדוגמא, תנו מבט בלינק הבא, יש פה שימוש בתוסף Team Members המאפשר להציג את אנשי הצוות בצורה מאד נחמדה. שימו לב לכמות ה JS וה CSS הנטענים עם שימוש בתוסף זה:

טעינת תוספים סלקטיבית וורדפרס

ישנו רק עמוד אחד בו אני משתמש בתוסף זה, כך שתסכימו איתי שאבסורד יהיה לטעון את כל קבצי ה CSS וה JS האלו בעמודים האחרים באתר. נראה במדריך קצר זה כיצד למנוע זאת ולטעון תוספים בצורה סלקטיבית בעזרת התוסף Plugin Organizer.

שימוש בתוסף Plugin Organizer

התקינו והפעילו את התוסף, גשו להגדרות התוסף תחת Plugin Organizer > Settings וסמנו את האפשרות Selective Plugin Loading. גשו לאחד העמודים באתר הוורדפרס שלכם ותמצאו בתחתית העמוד טבלה המציגה את כל התוספים שלכם (הפעילים והלא פעילים. בצורה הכי פשוטה, יש באפשרותכם לבחור אילו תוספים ייטענו בעמוד הספציפי הזה ואילו לא.

טעינה סלקטיבית של תוספים לפי עמוד - וורדפרס

שימו לב – בזמן התקנת התוסף, מתבצע ניסיון ליצור ספרייה בשם mu-plugins תחת התיקיה wp-content. בהתאם להרשאות בשרת, ישנו מצב כי התוסף לא יצליח ליצור תיקיה זו, התוסף עצמו יותקן אך טעינת התוספים הסלקטיבית לא תעבוד. במידה וזה המצב, צרו תיקייה זו בעצמכם והעתיקו אליה את הקובץ PluginOrganizerMU.class.php.

על הדרך, הצטרפו לרשימת התפוצה !

הגדרת תוספים גלובלית

באותה מידה, יש באפשרותכם את האפשרות לגשת ל Plugin Organizer > Global Plugins ולבטל את הטעינה של תוספים מסויימים בכל האתר. במידה ואתם רוצים לטעון תוסף מסויים רק בעמוד ספציפי, נכון יהיה לבטלו דרך ה Global Plugins, לגשת לעמוד בו אתם מעוניינים שהתוסף ייטען ולהפעיל אותו רק באותו עמוד.

ככלל, כל הגדרות התוסף המתבצעות ברמת העמוד / הפוסט יידרסו את ההגדרות הגלובליות של התוסף.

טעינת תוספים סלקטיבית לפי סוג תוכן מותאם (Custom Post Type)

אחד מאפשרויות התוסף היא לטעון תוספים סלקטיבית בהתאם לסוגי התוכן המותאמים הקיימים באתר הוורדפרס שלכם. גשו ל Plugin Organizer > Settings, תחת Custom Post Type Support בחרו לאילו סוגי תוכן אתם מעוניינים לאפשר פונקציונליות זו.

גשו ל Plugin Organizer > Post Type Plugins, בחרו את סוג התוכן עליו תרצו להחיל את השינויים והגדירו אילו תוספים יהיו פעילים ואילו לא.

טעינה סלקטיבית של תוספים - סוג תוכן מותאם

לסיכום

זהו מדריך מזורז על טעינת תוספים סלקטיבית באתר וורדדפרס באמצעות התוסף Plugin Organizer. לתוסף זה ישנם עוד אפשרויות שלא הסברתי במדריך זה, אך כהתחלה, אני בטוח שתמצאו מדריך זה מועיל בכדי לשפר את מהירות אתר הוורדפרס שלכם.

אני חושב שהפונקציונליות של טעינת תוספים סלקטיבית צריכה להיות אפשרות מובנית בוורדפרס ובטוח שיגיע היום והיא אכן תהיה. בינתיים, אם אכפת לכם ממהירות טעינת אתר הוורדפרס שלכם, תוסף זה חייב להיות חלק מארגז הכלים שברשותכם. מחשבות ורעיונות יתקבלו בברכה, הרגישו חופשי להגיב  🙂

רועי יוסף

מפתח ומעצב וורדפרס, מאמין ביצירת הזדמנויות לעסקים קטנים, סטארטאפים נועזים ואנשים עצמאים לשנות את העולם. אוהב טיפוגרפיה, צבעים וכל מה שבינהם ומכוון לספק אתרי וורדפרס עם ביצועים גבוהים, תמיכה בכל הדפדפנים, בעלי קוד ולידי, סמנטי ונקי. צרו איתי קשר.

תגובות פייסבוק

{ 1 תגובה… הוסף אחת }

השאירו תגובה

שיתופים
קראו גם את:
תמונות רטינה אתר וורדפרס
תמונות רטינה ויצירתן באתרי וורדפרס

מסך רטינה (Retina Display) הוא סימן רשמי בשימוש של אפל למסכים בעלי צפיפות פיקסלים גבוהה...