מדריך העברת אתר וורדפרס ל HTTPS – חלק ב׳

בחלקו הראשון של המדריך הסברנו כיצד להעביר אתר וורדפרס ל HTTPS.

במדריך ראינו את כל השלבים שיש לבצע בכדי להגיע למצב שאתר הוורדפרס שלכם עובד בפרוטוקול זה ללא תקלות ובעיות. אין זה יהיה נכון להמשיך לחלק זה של המדריך לפני שאתם מוודאים כי האתר אכן עובד ב HTTPS כראוי והמנעול הירוק קיים בשורת הכתובת בכל עמודי אתר הוורדפרס שלכם.

בחלק זה של המדריך נסביר מהן הפעולות שיש לבצע לאחר המעבר בפועל ל HTTPS ברמת המרקטינג. שינויים ב Google Search Console, עדכון של גוגל אנליטיקס וכדומה. כמו כן נראה כיצד לשמר את הלייקים, מספר השיתופים והתגובות של פייסבוק.

צעדים אלו לא פחות חשובים בכדי שהמעבר ל HTTPS יהיה עם פגיעה מינימלית בדירוג האתר אם בכלל. בואו נתחיל:

1. עדכנו את Google Search Console

הצעד הראשון שיש לבצע הוא ליצור נכס חדש ב Google Search Console לגירסת ה HTTPS של אתר הוורדפרס שלכם.

add-https-site-search-console

איני זוכר, אך ייתכן כי גוגל ידרוש כי תוודאו מולו שהדומיין שכרגע ב HTTPS אכן שלכם.

לאחר שהוספתם את גירסת ה HTTPS, תרצו לשלוח מחדש את מפת האתר ב Google Search Console. תחת סריקה > Sitemaps הוסיפו את המפת האתר שלכם ובצעו בדיקה לוודא שאין שגיאות.

add-sitemap-search-console

במידה ואתם משתמשים ב Yoast SEO, גשו ללוח הבקרה של וורדפרס ולחצו על SEO > XML Sitemaps ולחצו על הקישור תחת Your XML Sitemap בכדי לוודא את שם קובץ ה Sitemap שלכם.

 אם רלוונטי לכם, נכון יהיה להעלות את מפת האתר שלכם גם למנוע החיפוש Bing.

find-sitemap-url-yoast-seo

2. בקשו מגוגל לסרוק מחדש את אתר הוורדפרס שלכם

בשלב זה יש לבקש מגוגל לסרוק מחדש את האתר שלכם עם כתובת ה HTTPS החדשה בכדי להזיז עניינים קצת יותר מהר. פעולה זו נקראית בעברית ״אחזר כמו גוגל״. לחצו על אחזר עבור עמוד הבית של האתר שלכם.

fetch-as-google-wordpress

לאחר מכן לחצו הגש בקשה ליצירת אינדקס ובחרו את האפשרות לסרוק את כתובת האתר ואת הקישורים הישירים שלו. אם ישנם דפים חשובים באתר שלכם, שאינם בצורה כזו או אחרת מקושרים לעמוד הבית, רצוי לאחזר דפים אלו בנוסף.

request-google-index


choose-google-crawl-method

שימו לב כי בתמונה לא בחורה האופציה הנכונה לסריקה.

העלו מחדש קישורים דחויים

אם היה לכם קובץ Disavow עקב קישורים באיכות נמוכה לאתר שלכם (bad backlinks) או מכל סיבה אחרת, תרצו לשלוח קובץ זה מחדש. כמובן שבעיה זו לא קיימת לכולם, אך במידה וכן, זהו תהליך מאד חשוב שיש לבצע אחרת דירוג האתר שלכם יכול להפגע אז שימו לב. גשו ל Google Disavow Tool באתר ה HTTP והורידו את קובץ ה Disavow.

disavow-links

לאחר מכן פתחו כלי זה שוב, הפעם תחת דומיין ה HTTPS והעלו קובץ זה מחדש.

3. עדכנו את גוגל אנליטיקס

זה הזמן לעדכן את כתובת אתר הוורדפרס שלכם בגוגל אנליטיקס. תחת החשבון שלכם באנליטיקס גשו למנהל מערכת > הגדרות נכס (Admin > Property Settings). שנו את ערך ברירת מחדל לכתובת אתר לגירסת ה HTTPS. כך לא תאבדו את ההיסטוריה הקיימת ותמשיכו בדיוק מהיכן שהפסקתם.

change-defualt-analytics-site

4. חברו מחדש את Search Console לגוגל אנליטיקס

כעת תרצו לחבר מחדש את החשבון בגוגל אנליטיקס לאתר ה HTTPS החדש הוספתם קודם לכן ל Search Console. בכדי לעשות זאת גשו למנהל המערכת בגוגל אנליטיקס ושוב להגדרות נכס. תגללו מטה ולחצו על הכפתור התאם את Search Console ולאחר מכן לחצו על ערוך כבתמונה הבאה:

associate-search-console-analytics

מחקו את אתר ה HTTP המקושר לחשבון האנליטיקס שלכם. לאחר מכן גשו שוב לאותו מקום בניהול הנכס של גוגל אנליטיקס והוסיפו את האתר שלכם, הפעם עם כתובת ה HTTPS.

פה סיימנו ענייני אנליטיקס וה Search Console. סביר להניח כי במרכז השליטה של ה Search Console תראו בימים הקרובים גרף בסגנון הבא תחת אתר ה HTTPS, כאשר הגרף לאתר ה HTTP יהיה בירידה…

search-console-graph

מה הלאה?

מה שנשאר לכם זה בעצם לעדכן את הרשתות החברתיות בשינוי. לשנות את הקישורים לאתר שלכם מאותם רשתות חברתיות כמו פייסבוק, לינאדין, גוגל+ וטוויטר. שנו את האתר המוגדר בחשבון לכתובת ה HTTPS, כנ״ל לגבי יוטיוב והכתובת המופיעה ב Facebook App שלכם.

שנו גם את החתימה באימייל אם קיים שם קישור לאתר שלכם!

לא רק רשתות חברתיות אגב, נסתכל על זה ברמת קידום אורגני – אם באפשרותכם האופציה לבקש מאותם אתרים שמפנים אליכם על ידי קישור מסויים, להחליף את הקישור לכתובת ה HTTPS זה יהיה נהדר. מעניין מה דעת אנשי ה SEO בנושא…

ניתן מבט עכשיו כל איך לשמר את התגובות, הלייקים ומספר השיתופים של פייסבוק.

הצטרפו לרשימת התפוצה!

כיצד לשמור על הלייקים לאחר המעבר ל HTTPS

פייסבוק מתייחסת לכל שינוי בכתובת האתר כ URL שונה. גם אם מדובר על שינוי הפרוטוקול ל HTTP, הרי הוא חלק בלתי נפרד מכתובת האתר. במעבר ל HTTPS, כל המידע שקיים עבור פוסט מסויים יעלם מכיוון ואנו מגישים כעת כתובת אחרת לגמרי ופייסבוק מתייחסת אליה ככתובת חדשה. אנו צריכים לדאוג כי פייסבוק תיגש לכתובת הישנה בכדי להציג את מידע זה. ישנם מספר דברים שיש לבצע בכדי לדאוג שפייסבוק תציג נתונים אלו כראוי:

1. הגדרת התוספים של פייסבוק (Facebook Plugins)

אם הוספתם Social Plugins של פייסבוק כגון תוסף התגובות, כפתור לייק או כל תוסף אחר של פייסבוק כנראה שהשתמשתם בקוד בסגנון הבא לפוסטים שלכם:

<div class="fb-like" data-href="<?php the_permalink(); ?>" data-layout="standard"
   data-width="320" data-action="like" data-show-faces="false" data-size="large" data-share="true">
</div>

מכיוון וכל הקישורים הישירים באתר הוורדפרס שלכם מוגדרים כרגע כ HTTPS, ברגע שתקראו לפונקציה the_permalink בשורה 1, תוחזר כתובת ה HTTPS כמובן, אך אנו רוצים כי התוסף ייקח את המידע מכתובת ה HTTP הרי כל אותן התגובות והלייקים מקושרים אל כתובת זו.

השתמשו בפונקציה str_replace בכדי להחליף את הכתובת ל HTTP, הקוד ייראה בסגנון הבא:

<?php
$httPermalink = get_permalink( $post->ID );
$httPermalink = str_replace('https://', 'http://', $httPermalink);
?>
 <div class="fb-like" data-href="<?php echo $httPermalink; ?>" data-layout="standard"
    data-width="320" data-action="like" data-show-faces="false" data-size="large" data-share="true">
 </div>
<?php

בשלב זה התוסף ייגש וינסה לקחת את המידע מכתובת ה HTTP, אך…

2. ביטול ההפנייה עבור הסורק של פייסבוק ושינוי שדות OpenGraph

זוכרים שבתחילת תהליך המעבר ביצענו הפנייה לכתובת ה HTTPS דרך הקובץ htaccess? מנוע הסריקה של פייסבוק (facebook crawler) יגיע לסרוק את הכתובת שלכם וכשיגיע יקבל הפנייה מכיוון וכך הגדרנו. לא רק שיקבל הפנייה, הסורק יסתכל גם על שדות ה Open Graph בעמוד שלכם ושם ימצא את og:url שגם כן מפנה לכתובת ה HTTPS.

אם אתם משתמשים בתוסף Yoast SEO כרובינו, הוא אוטומטית מעדכן את שדות ה Open Graph לכתובת ה HTTPS החדשה. הנה מדריך המסביר על השימוש בתוסף Yoast.

לכן עלינו לבצע שתי פעולות:

 • לשנות את שדות ה OpenGraph כך שיפנו לכתובת ה HTTP.
 • לבטל את ההפנייה ל HTTPS עבור הסורק של פייסבוק בלבד.

בכדי לגרום לתוסף Yoast SEO לשנות את הקידומת בה משתמש ליצירת שדות אלו ל HTTP ניתן להשתמש בקוד הבא (functions.php):

function my_opengraph_url( $url ) {
  return str_replace( 'https://', 'http://', $url );
}
add_filter( 'wpseo_opengraph_url', 'my_opengraph_url' );

הקוד מסביר את עצמו, צפו כעת בקוד המקור באתר הוורדפרס שלכם ותראו כי כל שדות ה Open Graph שונו ל HTTP בתחילתם.

פייסבוק יגיע לכתובת האתר ב HTTPS, יסתכל ויראה כי הוא צריך לקבל את המידע של כתובת ה HTTP כי הגדרנו זאת ב og:url וינסה לקחת את המידע. אך מפאת ההפנייה שביצענו ב htaccess, כשינסה לסרוק את כתובת ה HTTP יקבל שוב הפנייה ל HTTPS וייכנס בעצם ללופ אינסופי (Redirect Loop).

אם תנסו לבדוק את כתובת האתר ב Sharing Debugger של פייסבוק הוא יצעק על אותו Redirect Loop וזה ייראה ככה:

אם כבר הפעלתם את תוסף ה Cache שלכם חזרה, נכון יהיה לנקות את ה Cache בין בדיקה לבדיקה.

facebook-redirect-loop

בכדי לפתור זאת נשנה את ההפנייה שהוספנו בקובץ ה htaccess כך שההפנייה ל HTTPS תבוצע כל עוד הבקשה אינה מגיעה הסורק של פייסבוק. נוסיף את השורה הבאה בקובץ ה htaccess :

<IfModule mod_rewrite.c>

RewriteEngine On

# FORCE SSL
RewriteCond %{HTTPS} off
RewriteCond %{HTTP_USER_AGENT} !^facebookexternalhit
RewriteRule (.*) https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [R=301,L]


</IfModule>

הוספנו את שורה מספר 7 כדי לקבוע שאם הבקשה לכתובת כלשהי באתר וורדפרס שלכם מגיעה מהסורק של פייסבוק – אין לבצע הפנייה לכתובת ה- HTTPS.

טיפ – וודאו כי אינכם מכניסים קוד זה בין השורה #BEGIN WordPress לשורה #END WordPress בקובץ htaccess, אחרת וורדפרס תדרוס שינויים אלו ברגע שתשמרו קישורים ישירים לדוגמא.

אם תבדקו כעת כתובת מסויימת ב Sharing Debugger תגלו כי כל המידע חזר לקדמותו, ההודעה על ה Redirect Loop נעלמה ואתם רואים חזרה את מספר הלייקים, השיתופים והתגובות שלכם..

fb-like-comments-back-again

לסיכום

זהו בגדול, ניתן לומר שסיימתם את תהליך המעבר ל HTTPS באתר הוורדפרס שלכם בהצלחה. אתם מוזמנים להפעיל מחדש את תוסף ה Cache באתר שלכם (כי ביקשנו לכבות אותו בחלק הראשון של המדריך).

רצוי כי תעקבו אחר ה Search Console בתקופה הקרובה לוודא שאינכם רואים דברים חריגים. קחו בחשבון שכנראה ותראו בזמן הקרוב שינויים בתנועה לאתר שלכם, אך הדברים יתייצבו די מהר אני מאמין והכל יחזור לקדמותו רק שעכשיו אתר הוורדפרס שלכם מאובטח ב HTTPS.

כתמיד, תרגישו חופשי להשאיר תגובות הערות והצעות לתיקון, אם בא למישהו מכם לרשום לי בתגובות כיצד לבטל את את עניין הסורק של גוגל בשרת Nginx יהיה תענוג׳ 🙂

 

רועי יוסף

מפתח ומעצב וורדפרס, מאמין ביצירת הזדמנויות לעסקים קטנים, סטארטאפים נועזים ואנשים עצמאים לשנות את העולם. אוהב טיפוגרפיה, צבעים וכל מה שבינהם ומכוון לספק אתרי וורדפרס עם ביצועים גבוהים, תמיכה בכל הדפדפנים, בעלי קוד ולידי, סמנטי ונקי. צרו איתי קשר.

תגובות פייסבוק

{ 14 תגובות… הוסף אחת }
 • Rubb 18 באוקטובר 2017, 12:00

  יפה, נראה לי שכבר עדיף לבנות מראש אתר ב-HTTPS אם רוצים אותו ככה

 • אודי 24 באוקטובר 2017, 19:30

  בפייסבוק איבדתי אותך… אם אני משתמש בפלאגינים שלהם או בתיבת הלייקים של Jetpack איך אני יכול לשחק עם קוד המקור של ה-PLUGIN?
  הרי כשהוא יעודכן הוא ישתנה חזרה.

  • רועי יוסף 24 באוקטובר 2017, 19:52

   היי אודי 🙂
   לשחק עם קוד המקור של jetpack לטובת מה בעצם? מה אתה מנסה להשיג?

   • אודי 24 באוקטובר 2017, 21:38

    אני מנסה להבין את המדריך שלך איך לא לפספס את הלייקים. הקוד של תוסף פייסבוק הוא קוד שלהם. אז היכן בדיוק להשתמש ב:
    השתמשו בפונקציה str_replace בכדי להחליף את הכתובת ל HTTP?

    • רועי יוסף 25 באוקטובר 2017, 1:28

     בקוד של התוסף יש את הקישור לעמוד בו אתה נמצא (data-href), הוא צריך להשתנות ל http במקום https כי משם אתה בעצם רוצה למשוך את הלייקים..

     • רועי יוסף 25 באוקטובר 2017, 1:33

      אל תתייחס לתגובה הקודמת, אני לא יודע לומר לך מה לעשות במקרה של jetpack, אם הם מושכים את המספר של הלייקים אז בטוח שיש להם אופציה לסדר זאת במקרה של מעבר ל https. איני מכיר..

     • אודי 31 באוקטובר 2017, 17:44

      את החלק הזה:

      $httPermalink = str_replace('https://', 'http://', $httPermalink);
      ?>
      <div class="fb-like" data-href="" data-layout="standard"
      data-width="320" data-action="like" data-show-faces="false" data-size="large" data-share="true">
      
      <?php
      

      היכן אתה מכניס? ומה אם אני משתמש בתוסף All in one SEO pack, איזה קוד להתאים שם ל- functions.php?
      תודה!

 • אודי 31 באוקטובר 2017, 21:46

  טוב, לאחר קריאה מרובה הגעתי לפתרון הבא שמחזיר את הלייקים אבל לא את התגובות:
  להחזרת לייקים של פייסבוק יש להכניס קוד עוקף גשוש (crawler) של פייסבוק ל- HTACCESS לא בתוך שורות ההגדרות של וורדפרס:

  RewriteEngine On
  # FORCE SSL
  RewriteCond %{HTTPS} off
  RewriteCond %{HTTP_USER_AGENT} !^facebookexternalhit
  RewriteCond %{HTTP_USER_AGENT} !^facebot
  RewriteRule (.*) https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [R=301,L]
  

  כמו כן יש להכניס ב- header.php של התבנית (וכדאי מאוד שזו תהיה תבנית בת) את השורות הבאות ב- head:

  <meta property="og:url" content="http://example.com" />
  

  יש לבדוק קישורים לדוגמא ב- debugger של facebook:

  https://developers.facebook.com/tools/debug/sharing/
  

  וללחוץ על scrape again כדי לקבל תוצאה מעודכנת.

  • רועי יוסף 1 בנובמבר 2017, 12:47

   תודה על השיתוף אודי 🙂

   התגובות הלייקים ומספר השיתופים מגיעים מאותו מקום, אם זה עובד לך על הלייקים זה יעבוד גם על התגובות. בדוק שביצעת כל מה שנאמר במדריך..

   • אודי 1 בנובמבר 2017, 13:04

    מה שחסר לי זה איפה להכניס את הקוד הזה לפי המדריך שלך?

    $httPermalink = str_replace('https://', 'http://', $httPermalink);
    ?>
    <div class="fb-like" data-href="" data-layout="standard"
    data-width="320" data-action="like" data-show-faces="false" data-size="large" data-share="true">
    
    <?php
    
    • רועי יוסף 1 בנובמבר 2017, 13:40

     במידה ואתה משתמש בקוד מעלה להצגת כפתור הלייק של פייסבוק בתבנית שלך, אתה צריך להשתמש בקוד זה בכדי לשנות את הקריאה לכפתור מ https ל http.

 • אורי 28 בנובמבר 2017, 11:44

  היי רועי, אחלה מדריך (כרגיל).
  בבדיקה של: https://www.jitbit.com/sslcheck התקבלו תוצאות כגון:
  Pages with unsecure content:
  https://www.site.comֿ?
  https://www.site.com/wishlist?

  למה זה קורה? האם זה ניתן לתיקון?

  תודה,
  אורי

  • רועי יוסף 29 בנובמבר 2017, 14:05

   היי אורי,

   סביר להניח כי אתה עדיין קורא מדפים אלו לכתובת כלשהי ב http במקום ב https. נסה לתת מבט בקוד המקור של אותם עמודים וחפש איזה קריאות מתבצעות ב http במקום https…

השאירו תגובה

שיתופים
קראו גם את:
אבטחת אתרי וורדפרס – אופטימיזציה וטיפים

חיזוק אבטחת אתרי וורדפרס (Hardening Wordpress). נכון לעת זו, וורדפרס היא מערכת ניהול התוכן הפופולרית...