איך למנוע ספאם ודואר זבל בטפסים של Contact Form 7 עם Akismet

כיצד למנוע דואר זבל בטופס CF7 באמצעות התוסף אקיזמט אנטי ספאם.

ספאם / דואר זבל הן בעיה שכל בעלי האתרים נאלצים להלחם מולה. האמת המרה היא שאם יש לכם טפסים כלשהם שאוספים אינפורמציה מהגולשים באתר, אתם כנראה הולכים לקבל מספר פעמים דואר זבל (ספאם) במקרה הטוב, והמון דואר זבל במקרה הפחות טוב.

תופעת הספאם היא בעיה גדולה גם כאשר הטפסים אינם עושים שום דבר שיכול בצורה מתקבלת על הדעת לתת יתרון או איזשהו benefit לספאמר. בעיקרון, ספאמרים מנסים להשתמש באותם טפסים בכדי לקדם את העסק או האתר שלהם ואף עבור מטרות זדוניות יותר. חסימת ספאם יכולה להיות פעולה פרודקטיבית וחשובה ותחסוך מכם את אותן הטרדות מציקות.

בכדי להגן על הטפסים באתר שלכם אתם צריכים להקשות, עד כדי לגרום לכך שזה יהיה בלתי אפשרי לכלי אוטומטי כזה או אחר למלא ולשלוח את הטופס / התגובה. כל זאת כאשר דואגים לכך שהמשתמשים והגולשים באתר שלכם לא יחוו פגיעה כלשהי בחוויית המשתמש ועבורם השליחה של הטופס תהיה קלה ככל הניתן.

זוהי פעולה הדורשת איזון מסויים בין חוויית המשתמש לאבטחת הטפסים באתר. כאשר אתם עובדים עם טפסים ללא תוסף (לצורך העניין ללא מערכת ניהול), הפעולה של אבטחת טפסים ותגובות יכולה להיות מעט מייגעת. לשמחתינו, אנו עובדים עם וורדפרס והיא מאפשרת לנו באמצעות תוספים ובאמצעות שירותים צד שלישי למנוע ספאם בתגובות ובטפסים באתר בצורה פשוטה.

במדריך זה נראה כיצד למנוע ספאם בטפסים של Contact Form 7 באמצעות התוסף אקיזמט אנטי ספאם (Akismet Anti-Spam). השימוש באקיזמט הינו חינמי לאתרים שאינם מסחריים אך במידה והוא אתר מסחרי אתם נדרשים לשלם סכום של כ 5$ בחודש השווה בהחלט את ההשקעה.

מניעת ספאם בטפסים של Contact Form 7 באמצעות אקיזמט

אז כפי שציינו, ספאמרים תוקפים בימינו כל מה שהם יכולים וטפסים של Contact Form 7 אינם יוצאים מן הכלל. התוסף Contact Form 7 מספק מספר דרכים למניעת ספאם ושיתוף הפעולה שלו עם התוסף Akismet Anti-Spam הינו מהלך חשוב באסטרטגיית המניעה.

הדבר הראשון שיש לבצע הוא להפעיל את Akismet. התוסף Akismet מותקן כברירת מחדל עם וורדפרס כך שאתם רק צריכים להפעילו ולהגדיר את מפתח ה API של WordPress.com שבעצם מנוהלת על ידי Automattic שאחראית גם על אקיזמט.

מכאן, שבכדי ליצור מפתח עליכם להיות רשומים ב WordPress.com. תהליך פשוט, בצעו ההרשמה דרך אקיזמט עצמה ותאשרו לאקיזמט גישה לפרטי החשבון שלכם ב WordPress.com כשתדרשו לעשות זאת. לאחר מכן יופיע החלון כבתמונה הבאה:

Akismet Subscription

לחצו על Add Personal Subscription. במסך הבא קחו את הסליידר שמאלה אם אינכם מעוניינים לתרום לאקיזמט כסף ולחצו Create Subscription. הוסיפו את האתר שלכם באמצעות הכפתור Add Site ללא קידומת האתר, כלומר ללא https או www.

Akismet API Keyלאחר שעשיתם זאת פשוט העתיקו את מפתח ה API וגשו לממשק הניהול של וורדפרס > הגדרות > אקיזמט אנטי-ספאם, הכניסו אותו בשדה המבוקש ושימרו.

במידה ומותקן לכם התוסף Jetpack שאף הוא של חברת Automattic הגישה לאקיזמט תתבצע דרך Jetpack > אקיזמט אנטי ספאם.

הוספת אקיזמט לשדות בטופס Contact Form 7

השלב הבא הוא להגדיר כי שדות הטופס ב Contact Form 7 יעבדו מול השירות של אקיזמט. גשו למסך עריכת הטופס ב Contact Form 7 והוסיפו את האפשרויות של אקיזמט לשדות הרלוונטיים בטופס:

 • akismet:author
  הוסיפו אפשרות זו לשדה שמקבל את שם השולח.
  דוגמה: [text* your-name akismet:author]
 • akismet:author_email
  הוסיפו אפשרות זו לשדה המקבל את האימייל של השולח.
  דוגמה: [email* your-email akismet:author_email]
 • akismet:author_url
  הוסיפו אפשרות זו לשדה שמקבל את ה URL של השולח אם קיים שדה כזה.
  דוגמה: [text your-url akismet:author_url]

כאשר אחת מאפשרויות אלו מוטמעות (מומלץ להוסיף את כולן בכדי לקבל תוצאות מדוייקות), התוסף Contact Form 7 יישלח לאקיזמט את כל המידע של שולח הטופס. אקיזמט תבדוק את המידע מול מסד הנתונים שלה ותחליט האם שליחה זו מוגדרת כספאם או לא.

במידה והוחלט כי המייל הוא ספאם, Contact Form 7 תבטל את שליחתו ותראה הודעת שגיאה על המסך בסגנון של ״שליחת ההודעה נכשלה״ ותהיה לה מסגרת כתומה (כברירת מחדל). אם ביצעתם את כל השלבים במדריך, תוכלו לבדוק האם אקיזמט פועלת כראוי על ידי שליחת viagra-test-123 כשם השולח.

עובד / לא עובד? ספרו בתגובות… בכל מקרה אם יכולים לגשת לאקיזמט בלוח הבקרה של וורדפרס ולראות סטטיסטיקות לגבי מספר התגובות או שליחת הטפסים שנחסמו באמצעות התוסף.

akismet-statistics

לסיכום

אני חייב לומר שהתוסף אקיזמט עובד מצויין וכמעט אינו מפספס. פשוט התקינו אותו, הוסיפו את מפתח ה API ותשכחו מספאם באתר הוורדפרס שלכם. משהו אחד שלא נראה לי וציינתי, הוא כי ברגע והוספתם את ה API של אקיזמט גם התגובות באתר הוורדפרס שלכם יסוננו על ידי התוסף, ללא צורך בהתערבות נוספת מצידכם.

ניתן אגב למנוע ספאם בדרך נוספת. תנו מבט במאמר איך למנוע ספאם ודואר זבל בטפסים של Contact Form 7 באמצעות reCaptcha.

עכשיו לאחר שמנעתם את הספאם מהטפסים ב Contact Form 7, אולי הגיע הזמן לרענן את מראה הטפסים, תנו מבט במאמר משחקים עם עיצוב התוסף Contact Form 7.

רועי יוסף
רועי יוסף

מפתח וורדפרס, מאמין ביצירת הזדמנויות לעסקים קטנים, סטארטאפים נועזים ואנשים עצמאים לשנות את העולם. אוהב טיפוגרפיה, צבעים וכל מה שבינהם ומכוון לספק אתרי וורדפרס עם ביצועים גבוהים, תמיכה בכל הדפדפנים, בעלי קוד ולידי, סמנטי ונקי.

0תגובות...

השאירו תגובה

פעימות